Giriş Yap Kayıt Ol
Mordoğan Hurma Zeytini | Mordoğan Ve Türkiye Rehberi
Mordoğan Hurma Zeytini

Ülkemiz dört bir tarafıyla gerçek anlamda bir cennet.Mordoğan'ımız ise bu cennetin en güzel köşelerinden bir tanesi.Birçok zeytin ağacı bulabileceğiniz belde ve ilçemizde bu gün sizlere yanlızca Ege kıyılarında bulabileceğiniz meşhur hurma zeytinden bahsedeceğiz.Hurma zeytin yine diğer zeytinler gibi ağaçtan toplanır farkı ise denizden karaya esen rüzgar sayesinde zeytin ağaçlarına bir mantar bulaşır.Bu mantar sayesinde zeytinin hem acısı gitmiş olur hemde teri gitmiş olur.Anlayacağınız direkt sofraya getirilmeye hazır bir zeytin olur.Özellikle Kasım ve Aralık ayında bu zeytinler toplanır ve elde edilir.

Mordoğan'a eğer bir yaz tatili için geldiyseniz bulma ihtimaliniz düşüktür.Ancak kış ayında Mordoğan'ı ziyaret ettiğiniz de bu zeytin türünü merkezde bulunan köylüler yada Mordoğan'ın köylerine çıkarak bulabilirsiniz.

Hurma zeytin hem az olur hemde çok lezzetlidir.Bir nevi zümrüt-ü Anka kuşuna benzetebiliriz.Aslında bir o kadar da değerlidir.Tuz,limon,sirke vb. gibi ikinci bir işlemden geçirilmediği için oldukça doğal ve sağlıklı bir zeytindir.Tat olarak tuzsuz bir zeytini andırır.Ancak bu benzetmeyi de zoraki yaptığımı söylemek isterim.Çünkü her anlamda eşsiz bir zeytindir.

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.